Dzisiaj kolejny dzień kwarantanny i jakże dziwny i trudny czas dla wszystkich.

Jednak bardziej niż kiedykolwiek do tej pory musimy się postarać przetrwać go a przede wszystkim wypełnić jakąś pożyteczną działalnością.

Już zaczęły się lekcje, zaglądajcie do swoich zakładek - klas i powoli organizujcie swoje miejsce do pracy, rok szkolny musi trwać.
Przypominam, że do szkoły nie chodzi się w piżamie hahah            , więc zmieniajcie ubrania, tak jakbyście wychodzili z grupy do szkoły.

Zaplanujecie swój czas w ciągu dnia, zróbcie sobie swój własny plan lekcji, zabawcie się w DYREKTORA własnej szkoły.
Starajcie się wstawać mniej więcej o tej samej porze np. 9.00 i nie siedzieć do bardzo późnych godzin nocnych przed komputerem.
Zacząć miło dzień - zaskoczyć czymś swoją rodzinę - np., przygotować dla nich śniadanie, opowiedzieć śmieszną historię, żart.
Jako DYREKTORZY ustalacie w jakich godzinach będziecie odrabiać lekcje, kiedy będziecie mieć przerwę na odpoczynek, na posiłek, kontakt z nauczycielami.

Nie odkładajcie wszystkiego na później, bo potem nie dacie rady.a przecież chcecie być w następnej klasie.
Oprócz czasu na naukę zaplanujcie sobie drobne przyjemności, rozmowy z kolegami, czas na ćwiczenia sportowe, na rzeczy , które sprawiają wam przyjemność.

To wszystko pomoże wam łatwiej  przetrwać ten okres.
Chociaż nie widzimy się teraz codziennie zapewniam Was, że ja i wszyscy wasi wychowawcy, nauczyciele i inni pracownicy  ośrodka myślą o Was i brakuje nam Waszej obecności.Nie dajcie się ohydnemu wirusowi, dbajcie o siebie i o bliskich!!!
Ja i inni Wasi opiekunowie z MOS " Dom na Trakcie" jesteśmy po to, aby teraz w tym szczególnie trudnym czasie WSPIERAĆ, SŁUCHAĆ I ROZMAWIAĆ Z WAMI.

Dzwońcie , piszcie na e-maile, abyśmy my także mgli poczuć, że jesteście z nami, że społeczność "TRAKTU" żyje!!!
Pozdrawiam WSZYSTKICH serdecznie i do następnego razu
Sebastian Rudnicki wasz pedagog

I na koniec coś co na pewno Wam się spodoba
Proszę kliknąć lub skopiować link aby się uśmiechnąć.
Apel profilaktyczny
https://www.facebook.com/barcislandia/videos/2878092172274052/


WSPARCIE PEDAGOGICZNE
W związku z działaniem naszej Szkoły i Ośrodka w warunkach zagrożenia epidemiologicznego informuję, że możecie Państwo (rodzice i opiekunowie) oraz Wy (uczniowie i wychowankowie)  liczyć na moją pomoc i wsparcie.

                                                                               pedagog Sebastian Rudnicki


Codzienne dyżury w godz. 9:00 - 13:00   srudnicki@op.pl
DRODZY RODZICE !!!
Przyda nam się trochę szczęścia
Witam wszystkich serdecznie w tym trudnym okresie, w jakim się znaleźliśmy, cały świat się znalazł.
Epidemia koronawirusa wprowadziła niemałe zamieszanie w życie tak dzieci, jak ich rodziców. Dzieciom trudno jest usiedzieć w domu, drugim trudno jest pogodzić wszystkie obowiązki - niekiedy zdalną pracę, opiekę nad dziećmi, odrabianie z nimi lekcji, codzienne obowiązki domowe, męczące przebywanie w zamknięciu z wszystkimi członkami rodziny.

Zapewniam Państwa, że nauczyciele, wychowawcy, terapeuci naszego ośrodka przeżywają podobne problemy , zdenerwowanie, napięcie , frustracje i wielką niepewność co do dnia jutrzejszego, ale musimy temu stawić czoła wspierając się wzajemnie, wykazując zrozumienie i przychylność wobec siebie.

Na pewno trudno jest wytłumaczyć nastolatkowi, że musi pozostać w domu - zwłaszcza, kiedy znów oświadczył nam, że wychodzi do kolegi.
Małym zaś trudno wytłumaczyć, dlaczego plac zabaw ma dziwne taśmy i co groźnego jest na zewnątrz , przecież nic nie widać.
Tak, na początku była wielka radość, że szkoły zostają zamknięte na dwa tygodnie, potem, "chyba nie sądzisz, że wytrzymam tyle w domu", w końcu kłótnie , obrażanie się, trzaskanie drzwiami, etc.

Tym trudniej jest Waszym dzieciom, które mają dodatkowe problemy oprócz problemów okresu dorastania, problemy z nauką, z koncentracją, problemy emocjonalne, zdrowotne.
Jest to bardzo trudne, jednak zanim zareagujecie, musicie pamiętać, że nastolatek jest w trudnym okresie rozwoju, już jego proces dorastania jest dla niego bardzo emocjonujący i nieprzewidywalny. Na to nakłada się także sytuacja, w której się wszyscy znaleźliśmy i to jest wielkie i nieoczekiwane wyzwanie dla dzieci , rodziców, naszej kadry.

Drodzy Rodzice kwarantanna dla Waszych dzieci jest trudna do zniesienia, szczególnie dla nastolatków, którzy potrzebują kontaktu z rówieśnikami jak powietrza i na pewno nie zda tu egzaminu straszenie ich chorobą. Przypomnijcie sobie ten okres z własnego życia, czyż nie wszyscy wtedy myśleliśmy, że jesteśmy nieśmiertelni, że świat jest dla nas i nikt nie będzie nas ograniczał.?
Argumenty, że mogą zachorować i umrzeć zupełnie do nich nie trafiają, to dla nich czysta abstrakcja, kosmos.
Pomóc może tu spokojna rozmowa przy kolacji lub robieniu śniadania, odniesieniu się do odpowiedzialności społecznej, do wyjątkowej roli jaką w tej chwili może odegrać nastolatek przestrzegając zaleceń służb sanitarnych, włączając się do pomocy starszej sąsiadce, która nie ma nikogo - przecież może jej zanieść, talerz zupy, która jest dziś na obiad u Was w domu i uśmiechnąć się do niej z daleka. Poczuje się odpowiedzialny, potrzebny, bardziej dorosły.

Dobrze jest uświadomić dzieci, że podejmując decyzję o pozostaniu w domu, mogą być bohaterami w tej sytuacji, mogą uchronić wiele osób - w tym dziadków i innych członków rodziny- od utraty zdrowia a nawet przed śmiercią.
Rodzice proponując jakieś zajęcia alternatywne swoim dzieciom w domu, muszą pamiętać, że one mają już najprawdopodobniej wiele obowiązków wynikających ze zdalnej nauki.

Drodzy Rodzice
pamiętajcie też o tym, że młody człowiek w okresie dorastania potrzebuje od czasu do czasu pobyć sam.
Dłuższe siedzenie przed komputerem? Tak!!!
Może wyda się Wam to co teraz tu czytacie niepedagogiczne, ale może warto przemyśleć i pozwolić na nieco dłuższe niż zwykle przebywanie w sieci. Teraz bowiem komputer służy dzieciom do nauki, nawiązywania kontaktów, relacji ze znajomymi, krótko mówiąc kontaktu ze światem.
Warto także pomyśleć, co moglibyście robić razem z dziećmi, teraz "do łaski mogą wrócić stare gry planszowe, albo stare albumy ze zdjęciami - to będzie dobry powrót do czasów, "kiedy wszystko było normalnie." Może się okazać wspaniałą chwilą zapomnienia dla całej rodziny o tym co dzieje się dziś.

Dobrym rozwiązaniem byłoby też - jeśli jest taka możliwość- podjęcia jakiejś aktywności fizycznej w domu, na balkonie, ogródku.
To może być cokolwiek, fitness przed telewizorem, ćwiczenia siłowe, taniec i karaoke czy joga. To wszystko dziś znajdziemy w Internecie, szeroki wachlarz propozycji.
Drodzy Radzice nie dajcie się wirusowi, dbajcie o siebie i bliskich na tym domowym froncie
Jesteśmy z Wami, kontaktujcie się z pracownikami ośrodka, dzwońcie, piszcie e-maile, sms-y.
Kontakty do nas są udostępnione na stronie ośrodka.
Życzę zdrowia, wytrwałości i cierpliwości oraz nadziei, że przetrwamy i zobaczymy się już niedługo osobiście.

Pozdrawiam Wszystkich
Sebastian RudnickiTU MOŻNA UZYSKAĆ POMOC

Mokotowskie Centrum Zdrowia Psychicznego (Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie) uruchomiło Infolinię Wsparcia Psychologicznego. Infolinia jest dedykowana osobom zmagającym się z problemami natury psychicznej i trudnościami psychologicznymi związanymi z aktualną sytuacją epidemiologiczną i jej następstwami.
Infolinia jest czynna od 8.00 do 20.00 od poniedziałku do piątku. tel. 222 990 431
Zatrudnieni psycholodzy udzielą Państwu wsparcia, porad i informacji odnośnie racjonalnych zasad postępowania w obliczu stanu epidemii.
Pracownik infolinii może również udzielić informacji dot. aspektów formalnych związanych ze stanem epidemii w zakresie wsparcia socjalnego i zmieniających się przepisów prawa.

W razie potrzeby pokieruje do odpowiednich instytucji, wskaże przydatne adresy i numery telefonów.
Infolinia jest finansowana ze środków projektu "Kompleksowe wsparcie osób z zaburzeniami i chorobami psychicznymi w dzielnicy Mokotów" w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Ze względów bezpieczeństwa prosimy o kontakt z numerów telefonicznych, które nie są zastrzeżone. Mokotowskiego Centrum Zdrowia Psychicznego

20 sprawdzonych pomysłów na kreatywne zabawy z dzieckiem w domu
http://www.olomanolo.pl/20-sprawdzonych-pomyslow-na-kreatywne-zabawy-z-dzieckiem-w-domu/?fbclid=IwAR2R-Dt1pzAKJBSWc1GAjxYZTaYfDh65vfscGDE5e3I-hPORUjdk-W25oq8
06 kwietnia 2020
wśród wielu trudności, z którymi musimy radzić sobie w obecnej sytuacji, jest nuda.
Dzieci są na nią szczególnie narażone.
O nudę należy zadbać - pod jej wpływem Państwa dzieci mogą podejmować zachowania nieostrożne i łamiące zasady bezpieczeństwa.
Chciałabym abyście pomyśleli o tym, że oferowanie pomocy innym może być dobrym sposobem na wsparcie dzieci w radzeniu sobie z nudą.

1. Korzyści z pomagania.
Niesienie wsparcia innym pomaga w budowaniu empatii. Sprawia także, że dzieci czują się ważne, odpowiedzialne i silne.
Dzięki działaniom pomocowym mogą poczuć zadowolenie, nauczyć się współpracy, szacunku do drugiego człowieka bez względu na to czy jest on biedny czy bogaty- nie ma ludzi gorszych - są po prostu różni.
Nauczą się, że warto pomagać i że wspaniałą nagrodą może być radość drugiego człowieka, jego szczery uśmiech lub łzy szczęścia i wzruszenie.

2. Nasze bezpieczeństwo przede wszystkim
Niosąc pomoc innym w sytuacji zagrożenia zakażeniem należy pamiętać o tym, że - tak jak przy udzielaniu Pierwszej Pomocy - najważniejsze jest dbanie o własne bezpieczeństwo.
Czasem niesienie pomocy, to także oferowanie swojego czasu i rozmowy.
W Polsce- zwłaszcza teraz- powstaje wiele inicjatyw, które dają możliwości pomagania na odległość.
Jeżeli zaś wsparcie miałoby łączyć się z wyjściem z domu - to niech będzie ograniczone do tych wyjść, w których dzieci i tak by uczestniczyły.

3. Formy udzielania pomocy
Najbezpieczniejszą formą pomocy innym w obecnym czasie jest pomoc z domu.
Można sprawdzić, kto i jakiego wsparcia potrzebuje, warto pokazać dzieciom strony internetowe poświęcone temu tematowi.
Wśród promowanych sposobów niesienia pomocy są między innymi zakupy dla seniorów (dzieci mogą być odpowiedzialne np. za odbieranie telefonów i zamówień), szycie masek, czy też wyrażanie wdzięczności dla personelu medycznego
(to również bardzo ważna pomoc!). https://www.facebook.com/pomagamysobie/posts/651750185589869    https://www.facebook.com/groups/widzialnareka

Drodzy Rodzice i Opiekunowie
chciałbym podkreślić, że najskuteczniejszym sposobem na promowanie pożądanych przez siebie postaw u dzieci jest dawanie im przykładu: tak w kwestii niesienia pomocy, jak i dbania o własne bezpieczeństwo.

Sebastian Rudnicki - pedagog
28 marca 2020
30 marca 2020
Umiejętność skutecznego zaplanowania czasu spędzanego z dziećmi dla wielu rodziców czy opiekunów stanowi nie lada wyzwanie. Ilość domowych obowiązków, wyczerpująca praca czy konieczność pogodzenia różnych potrzeb sprawiają, że czasem trudno nam znaleźć czas na dodatkowe atrakcje. Podpowiadamy, jakich narzędzi spróbować, aby samo planowanie stało się rozrywką i formą wspólnego spędzania czasu z dziećmi.
15 kwietnia 2020
Wylosuj atrakcję
Skuteczne planowanie przy pomocy narzędzi offline warto zacząć od przygotowania "Rodzinnej listy przyjemności". Porozmawiajcie z dziećmi o tym, co sprawia Wam radość, na czym Wam zależy i co w nadchodzącym czasie chcielibyście robić. Na liście możemy zapisać wszystkie domowe przyjemności, jak choćby wspólne czytanie książek, przygotowywanie deseru czy oglądanie filmu.

Lista aktywności może też zawierać drobne sprawy, takie jak np. sadzenie kwiatków na balkonie czy zabawę w chowanego w domowym ogrodzie. Gotową listę można powiesić na ścianie w widocznym miejscu albo przyczepić do lodówki i realizować ją krok po kroku, odhaczając kolejne punkty. Innym sposobem może być też przygotowywanie małych karteczek zawierających po jednym punkcie z naszej listy.

Wtedy realizacja przyjemności będzie miała element niespodzianki - o tym, co w danym czasie będziecie robić, decydować będzie losowanie. Zrealizowane punkty z listy przyjemności mogą wracać do puli do ponownego wykorzystania albo można zastąpić je nowymi, tworząc w rodzinnym gronie nową listę atrakcji. Wspólne organizowanie i planowanie wydarzeń będzie też pomocne przy ćwiczeniu komunikacji i negocjacji. Jeśli każdy z domowników ma akurat ochotę na inną atrakcję, warto wysłuchać potrzeb każdego z nich i wypracować kompromis.
Zapisz w kalendarzu
Planowanie rodzinnych aktywności może być też dobrą okazją do zapoznania dziecka z możliwościami urządzeń technologicznych. Warto pokazać, że smartfon, poza tym, że jest urządzeniem np. do oglądania filmów i zdjęć, może służyć też jako narzędzie do organizacji pracy czy życia codziennego. Do planowania spotkań pewnie większość z nas korzysta z kalendarza, więc pokażmy dziecku, jak można tworzyć swoje listy zadań, zapisywać spotkania czy planować wspólny czas dla całej rodziny. Razem z dzieckiem rodzic może też ustawić przypomnienia różnych atrakcji. Do wyboru jest też sporo aplikacji ułatwiających planowanie i organizowanie wydarzeń. Wśród nich warto wymienić choćby Todoist (PEGI 3), dostępną na smartfony z systemem Android. To prosta i intuicyjna aplikacja, która pozwala skutecznie zarządzać zadaniami do wykonania i czasem. Ułatwia także wypracowanie trwałych nawyków, dzięki czemu wspólne spędzanie czasu rodzinnego czy planowanie nowych atrakcji na stałe wypełni nasz terminarz.
Jak to wpływa na nasz dobrostan?
Organizacja czasu spędzonego z rodziną z wykorzystaniem narzędzi online to dobry pretekst, aby rozpocząć z dzieckiem rozmowę na temat korzystania z technologii. Zanim młody użytkownik zacznie samodzielnie korzystać ze smartfona czy tabletu, będzie obserwował zachowania rodzica czy opiekuna - także to, ile czasu spędza z urządzeniem. Dziecko, podpatrujące nas przy pracy czy zaglądające nam przez ramię, ma już pośredni kontakt z urządzeniami mobilnymi. Warto jednak podkreślić, że to nie ilość, a jakość czasu spędzanego z urządzeniem jest decydująca w kształtowaniu zdrowych nawyków cyfrowych. Firma Samsung na co dzień realizuje program CyfrOFFy kONtakt skierowany do rodziców, nauczycieli i opiekunów, którego misją jest wskazanie odpowiedzialnych i kreatywnych sposobów na wprowadzenie dziecka w świat cyfrowy. W ramach programu powstała m.in. publikacja pt. "Rodzinny przewodnik po cyfrowym świecie", w której rodzice mogą znaleźć niezbędne wskazówki dotyczące bezpiecznego i świadomego korzystania przez dzieci z nowych technologii.
20 kwietnia 2020
Uporasz się ze stresem i trudnymi emocjami.
Zyskasz więcej spokoju wewnętrznego,
pewności siebie!
KURS ONLINE dla każdego.

Kurs jest pracą rozwojową nad własną sferą psychiczną uczy wybaczania, radzenia sobie z lękiem i utartymi schematami funkcjonowania.
Dowiesz się co zrobić aby emocje nie wpędzały Cię w problemy, cierpienie, a także różne  dolegliwości ciała związane z przeżywaniem trudności.
Nauczysz się jak poradzić sobie z lękami, smutkiem, złością i traumami.
Nauczysz się skutecznych, szybkich technik radzenia sobie z emocjami i stresem.
Dla wszystkich, którzy potrzebują zmiany ,szukają odpowiedzi lub rozwiązania.
Uporasz się ze stresem i trudnymi emocjami!
Zyskasz więcej spokoju wewnętrznego. Pewności siebie i wzmocnisz poczucie własnej wartości .
Jeśli chcesz wiedzieć jakie sposoby uspokajają emocje i nad czym popracować aby poczuć się lepiej-zajrzyj do programu mojego Kursu Online! >>>>>>>>

W czym pomoże Ci kurs:
*Wzmocnisz poczucie własnej wartości
*Zrozumiesz dlaczego ciało może chorować z powodu stresu
*Dowiesz się jak sobie radzić z wewnętrznym krytykiem
*Nauczysz się skutecznych technik radzenia sobie z trudnymi emocjami i stresem
*Uspokoisz lęki aktualne i te trwające od dawna
* I wiele, wiele więcej..

PEŁNY TEKST >>>>>>>
Pozwalajmy dziecku na spontaniczność, ciekawość świata i zadawanie pytań. Jak mówić do dziecka, by wychować pewnego siebie człowieka.
Rozwój dziecka to bardzo burzliwy i dynamiczny okres, a wychowanie małego człowieka na pewnego siebie dorosłego jest nie lada wyzwaniem. W nadmiarze informacji o świadomym rodzicielstwie, bezstresowym wychowaniu, czy stawianiu dziecku jasnych granic, zapominamy o najważniejszej rzeczy, jaką jest szczera i odpowiedzialna komunikacja na linii rodzic - dziecko. "Wirtuozeria w sprawie podcinania dzieciom skrzydeł ciągle jeszcze daleko przekracza poziom tej, która by miała je uskrzydlać. Na szczęście rodzice mają coraz większą świadomość i bardzo się to zmienia" - mówi w rozmowie z Hello Zdrowie psycholożka Agnieszka Zapart.
27 kwietnia 2020
Cały tekst >>>>
WAŻNE!!!
Aktualny harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych

20.maja.2020