Trzydzieści pięć lat temu zarządzeniem nr 39 Kuratora Oświaty i Wychowania z dnia 14 lipca 1981 roku powołany został do życia Ośrodek Szkolno Wychowawczy w Warszawie przy ulicy Trakt lubelski 40 a pierwsi wychowankowie pojawili się wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 1981/82.
Tym historycznym był Mirek Wąsowski i to on dał początek prawie 800-osobowej grupie dziewcząt i chłopców, którzy znaleźli tutaj drugi dom.
Nazwa ośrodka "Dom na Trakcie" została nadana z okazji 10 rocznicy powstania w roku 1991.Trzy lata później patronem wybranym przez młodzież i pracowników został prof.Stanisław Jedlewski. Dyrektorami "Domu na Trakcie" byli: mgr Sławomir Krzyszkowski w latach 1981-83, mgr Piotr Szymański 1983-1999 oraz mgr Agnieszka Orłowska do września 2001. We wrześniu 2001 roku dyrektorem została Pani Justyna Ciara, która aż do przegranej we wrześniu 2009 roku walki z chorobą wspaniale prowadziła placówkę. Swoim zaangażowaniem i wytrwałą pracą prawdziwego menadżera doprowadziła do zmian, które Ośrodek "Dom na Trakcie" wysoko plasują w rankingu tego typu placówek w Polsce. A młodzież i pracownicy mogą śmiało powiedzieć, że uczą się, mieszkają i pracują w nowoczesnej europejskiej placówce XXI wieku. W roku szkolnym 2009/2010 funkcję dyrektora pełniła Pani mgr Agnieszka Orłowska. Obecnie dyrektorem naszego ośrodka jest Pani mgr Małgorzata Jaroń.
Nasi wychowankowie uczyli się w klasach 5-8 szkoły podstawowej, przed reformą a obecnie przy Ośrodku jest Szkoła Podstawowa 39 z oddziałami Gimnazjum 110. Pobyt młodzieży w Ośrodku jest często jedyną i ostatnią szansą na ukończenie szkoły. Ale nie tylko uczymy się. Wielu z naszych wychowanków właśnie tu miało okazję po raz pierwszy w życiu wyjechać na prawdziwe wakacje, zobaczyć góry, morze i jeziora.
Rokrocznie organizowana jest akcja letnia.Wypoczywaliśmy w Jastrzębiej Górze, Człuchowie a od wielu lat rozbijamy obóz w Kopernicy nad Jeziorem Charzykowskim. Zimowiska organizowane były w Wojcieszowie, Ustroniu Morskim, Drzonkowie a nawet w czeskim Starym Mestie.
Zwiedziliśmy Wrocław i Kotlinę Kłodzką, Zakopane, Kraków, Wieliczkę i Oświęcim, Malbork, Gdynię i Słupsk, Szczecin i wiele innych pięknych miast i miejsc w Polsce.
Od roku 1990 "Dom na Trakcie" nawiązał współpracę z Ewangelickim Domem Dziecka z miejscowości Menden w Niemczech. Zaowocowała ona prawdziwymi przyjażniami między wychowankami i pracownikami obydwu placówek.
Spotykamy się co najmniej dwa razy w roku zwiedzając Polskę i Niemcy. W życiu "Domu na Trakcie" jest wiele pięknych chwil, które wszyscy pamiętają bardzo długo. Wspólna Wigilia Bożego Narodzenia dostarcza zawsze wielu wzruszeń. Tradycją jest, że pojawiają się na niej dawni wychowankowie, często ze swoimi dziećmi.
Dniem, na który czekamy z wytęsknieniem jest coroczne Święto Ośrodka połączone z Otrzęsinami nowych wychowanków. Każde pożegnanie ostatnich klas to zawsze z jednej strony dzień wesoły, na ogół jednak okraszony dużą porcją łez z powodu rozstania.
Mimo, że przez nasze progi przeszło przez te trzydzieści pięć lat bardzo dużo młodych ludzi, niektórzy byli tu bardzo długo inni tylko parę miesięcy, każdy z naszych absolwentów wie, że zawsze może do swoich opiekunów przyjechać podzielić się swoimi troskami i radościami a w razie potrzeby zawsze może liczyć na ich pomoc. Z dniem 01 września 2006 roku ośrodek nasz stał się Młodzieżowym Ośrodkiem Socjoterapii nr 3.
Z dniem 1 września 2017 r. w związku z Reformą Oświaty Gimnazjum Nr 115 przekształcono na Szkołę Podstawową Nr 39 z oddziałami gimnazjalnymi, które będą stopniowo wygaszane do roku 2020.
Tekst: Maria Jóźwica-Sadownik